![]()
Kojan jättikauppa työllistää Tampereella ja Jalasjärvellä
Saksalainen Meyer Werft GmbH -laivatelakka on valinnut Koja Oy:n kahden jättiristeilijänsä ilmastointijärjestelmien toimittajaksi. Tilaus sisältää myös option kahden muun suuraluksen ilmastoinneista. Alukset rakennetaan Royal Caribbean Cruise Linelle. Kauppa on Kojan historian suurin. Tilauksen merkittävät komponentit valmistetaan Kojan Jalasjärven tehtaalla. Suunnittelutyö tehdään Tampereella.
Koja on strategiansa mukaisesti panostanut vahvasti energiatehokkuuteen, joka oli ratkaiseva tekijä ilmastointitoimittajan valinnassa.
– Tavoitteenamme on olla maailman johtava energiatehokkaiden ilmastointijärjestelmien toimittaja, toteaa Koja Oy:n toimitusjohtaja Matti Sippola.
Alikon hitsaus- ja koneistustoiminta Urjala Worksille
Aliko Oy:n hitsaus- ja koneistusliiketoiminta ja tuotantotilat Urjalassa siirtyvät liiketoimintakaupalla Urjala Works Oy:lle. Aliko keskittyy kaupan myötä levyntyöstökoneiden suunnitteluun, tuotekehitykseen, myyntiin, jälkimarkkinointiin sekä tuotteiden loppukokoonpanoon ja testaukseen Tampereen Sarankulmassa.
Soraset Yhtiöt Skanskalle
Skanska Infra Oy ostaa Soraset Yhtiöt Oy:n koko osakekannan. Soraset on valtakunnallisesti toimiva infra-alan yritys, jonka pääkonttori on Kangasalla. Vuonna 2010 liikevaihto oli yli 100 miljoonaa euroa. Yhtiön palveluksessa on noin 270 henkilöä.
VTT kehitti ekologisen hologrammin
Pakkauskääreet, kännykät, cd-levykotelot ja kannettavat tietokoneet saavat uutta ilmettä VTT:n kehittämällä ympäristöystävällisellä hologrammiteknologialla. Muovi- ja kuitupohjaisiin pakkauksiin sekä muovituotteisiin painettavaa teknologiaa VTT:n kanssa kaupallistaa uusi tamperelaisyritys Iscent Oy. Massatuotantoon soveltuvaa teknologiaa voidaan integroida suoraan olemassa oleviin painolinjoihin.
Teknologian ansiosta esimerkiksi brandinomistajat saavat tuotteilleen aitoustakuun vaikeasti kopioitavalla teknisellä ratkaisulla. Painotalot voivat menetelmää hyödyntämällä vähentää painovärien käyttöä.
Kaupalliset hologrammiteknologiat pohjautuvat metalloituihin ratkaisuihin ja usein laminoituihin rakenteisiin tai UV-lakoilla tuotettuihin efekteihin. Uudella menetelmällä sateenkaaren väri-ilmiöitä tuotetaan ilman lisäaineita, muovi- tai paperipinnan topografiaa muuttamalla.
![]() |
Iscent Oy:n liikeideana on tuotteistaa uusi efektikalvomateriaali. Iscent toimittaa kalvomateriaaleja sekä koti- että ulkomaisille yrityksille ja lisensioi teknologiaa kalvomateriaalien jatkojalostajille.
|
Metsolta voimakattila Arkangeliin
Metso toimittaa Arkangelin sellu- ja paperitehtalle kerrosleijuteknologiaa (BFB) hyödyntävän biomassakattilalaitoksen. Yhden vanhoista voimakattiloista korvaava uusi kattila nostaa tehtaan energiaomavaraisuutta ja pienentää sähkökuluja. Kuorta ja lietettä polttoaineena käyttävän kattilan teho on 60 MWth.
… ja höyrykattilalaitos Valiolle
Metson ja Wärtsilän yhteisyritys MW Power toimittaa höyrykattilalaitoksen Valion Lapinlahden tuotantolaitosten yhteyteen. Toimitus sisältää kattilalaitoksen lisäksi kaikki tarvittavat asennukset ja käyttöönoton sekä Metso DNA -automaatiojärjestelmän.
Autopesula tulee asiakkaan luo
Tamperelaisyrittäjä Juha Louhesto on kehittänyt uudenlaisen ratkaisun kuljetuskaluston pesuun. Työn tuloksena syntyi Easy-pesuauto, jolla Louhesto menee asiakkaan luo pesemään autot. Mukana kulkee kuumavesipainepesuri säiliöineen ja oma virtalähde. Edes yhteyttä vesijohto- tai sähköverkkoon ei tarvita.
− On kaikin puolin taloudellisempaa ja ekologisempaa, että yksi auto liikkuu pestäviin kohteisiin kuin että kymmenen autoa köröttelee pesulaan, Juha Louhesto toteaa.
Tampereen Sokos sai uuden ilmeen
Tampereen Sokos-tavaratalon peruskorjaus ja laajennus on valmistunut. Uudistetun tavaratalon avajaisia vietettiin lokakuun lopulla. Talo kasvoi alaspäin noin 4 500 neliöllä. Hankkeen pääsuunnittelusta vastasi Arkkitehtikonttori Petri Pussinen Oy.
Solteq ja M-Files yhteistyöhön
Tamperelaiset ohjelmistoyhtiöt Solteq Oyj ja M-Files Oy ovat tehneet yhteistyösopimuksen toiminnanohjaus- ja kunnossapitojärjestelmien dokumenttienhallintaratkaisun toteuttamisesta.
Solteq tunnetaan toiminnan- ja taloudenohjauksen sekä kunnossapitojärjestelmien ja M-Files tiedon- ja dokumenttienhallinnan ohjelmiston toimittajana.
Solteq toimittaa SAP-toiminnanohjausjärjestelmän SKS Groupille. SKS Group on vuonna 1924 perustettu perheyritys, jolla on toimipisteitä Suomessa, Ruotsissa, Venäjällä, Virossa, Puolassa ja Kiinassa.
K-ryhmä kasvoi Pirkanmaalla
K-ryhmän veroton myynti nousi 461,8 miljoonaan euroon Pirkanmaalla kuluvan vuoden yhdeksän ensimmäisen kuukauden aikana. Kaikkien tavara-alojen myynti kehittyi yhteensä 2,5 prosenttia. Parhaiten myyntiään paransi ruokakauppa, 6,2 prosenttia. Myös rautakaupan myynti on pysynyt Pirkanmaalla tasaisella kasvu-uralla.
Suomen päärata pääsemässä EU:n kunnostuslistalle
Euroopan komissio on hyväksynyt Bothnian Green Logistic Corridor -alueen mukaan ehdotukseensa Euroopan laajuisen liikenneverkon (TEN-T) kehittämiseksi. Jos komission esitys hyväksytään vuoden kuluessa Euroopan parlamentissa ja ministerineuvostossa, Suomen päärata kuuluu eurooppalaiseen ydinverkkoon ja on ns. prioriteettikohde, joka kunnostetaan vuoteen 2030 mennessä.
Käytännössä tämä tarkoittaa, että Tampereen ja Oulun väli muutetaan kokonaan kaksiraiteiseksi tarvittavine ohitus- ja terminaaliraiteineen ja ratayhteyttä Tampereen kohdalla suunnitellaan ja parannetaan Tampereen ohittavan suunnitelman mukaisesti.
TTS haastaa tukemaan TTY:tä
Tampereen Teknillinen Seura (TTS) haastaa pirkanmaalaiset järjestöt ja muut organisaatiot edistämään teknologiaosaamisen säilymistä Tampereen seudulla ja lahjoittamaan seuran kautta Tampereen teknillisen yliopiston säätiölle. Jos lahjoitukset tehdään vuoden 2011 loppuun mennessä, valtio lisää pottiin 2,5-kertaisen lisärahan.
− Kaikki tämän vuoden aikana tehdyt lahjoitukset kootaan yhdeksi potiksi. Lisäämme itse päälle 50 000 euroa ja välitämme kaiken edelleen TTY:n säätiölle, TTS:n puheenjohtaja Mika Uusi-Pietilä toteaa.
Lisätietoja: mika.uusi-pietila(at)minutor.fi, puhelin 0400 505 386

