”Eihän töissä ole mukavaa,
jos kaikki on helppoa”
– Puhutaan edestä johtamisesta tai takaa johtamisesta. Minä uskon esimerkin voimaan ja olen joukkojeni keskellä, kuvaa omaa johtamistapaansa Image Wear Oy:n toimitusjohtaja Pekka Nikkanen.
– Ongelmanratkaisussa avoimuus on tärkeää. Voihan ongelmaa vähän mietiskellä itsekseenkin, mutta aika pian pitää ottaa mukaan keskustelukumppaneita. Ja jos näyttää, että suunta on oikea, päätös pitää saada nopeasti aikaiseksi.
Avoimuudesta ja henkilöstön osallistumisesta käy esimerkiksi käytäntö, että jokaisessa yrityksen hallituksen kokouksessa joku henkilökuntaan kuuluva esittäytyy ja kertoo, mitä tekee ja mitä on kehittänyt.
– Kutsun johtamistapaa strategialla johtamiseksi. Strategia toimii suunnittelun pohjana. Sen jälkeen katsotaan, kuka huolehtii, että haluttuun muutokseen päästään. Yleensä tällainen kehittäjä tulee hallituksen kokoukseen kertomaan mitä on tehty, miksi näin on tehty, miten on mennyt. Kun kehittäjät saavat itse kertoa ylimmälle johdolle työstään, keskustelu ei jää vain minun ja heidän väliseksi tai strategiaryhmän sisäiseksi, Pekka Nikkanen kuvaa.
– Meillä asiat jalkautuvat näin, ja meidän kokoisessa yrityksessä se toimii. Lisäksi henkilöstö kokee, että he eivät ole ulkopuolisia.
Yrityksen hallitukseen kuuluvat omistajat sekä kolme ulkopuolista jäsentä. Sysäys hallituksen ja hallitustyöskentelyn kehittämiseen tuli 2000-luvun alussa, kun Nikkanen aloitti toimitusjohtajana. Hän on ensimmäinen ulkopuolinen toimitusjohtaja yrityksessä. Ennen häntä 51-vuotiaalla firmalla ehti olla vain kaksi toimitusjohtajaa, molemmat yrittäjiä.

– Arvostan vuosi vuodelta enemmän ja enemmän ompelijoiden ammattitaitoa, kokemuksen kautta syntynyttä osaamista. Vaatteiden valmistusta ei pysty automatisoimaan, se on edelleen puhdasta käsityötä, Pekka Nikkanen muistuttaa.
– Se on myös raskasta työtä, pitää olla tarkkana koko ajan.
Hallitus täydentää
yrityksen osaamista
– Omistajat tarvitsivat jonkin luottoelimen, hyvä hallitus on sparraaja sekä toimitusjohtajalle että omistajille, Pekka Nikkanen sanoo.
Kun hallitukseen haettiin ulkopuolisia jäseniä, ei kysytty kavereita, vaan ihmisiä, joilla on yrityksen tarvitsemaa osaamista.
– Kun päätettiin hakea myymäläketjuun osaamista, löydettiin Keskon varatoimitusjohtajana työskennellyt Timo Karake, kun tarvittiin juridiikan asiantuntijaa, löydettiin Kai Miesmäki.
Hallitus on Pekka Nikkasen sanoin "hyvä, mukava, aktiivinen ja keskusteleva". Se kokoontuu kuukausittain tarkan suunnitelman mukaisesti. Näin jäsenet ovat koko ajan tietoisia, mitä yrityksessä tapahtuu.
– Se helpottaa työtäni, voin koska tahansa soittaa heille ja kysyä neuvoa. He tietävät, mistä puhun, Nikkanen toteaa.
Image Wearin hallitustyöskentelyn periaatteet ovat tulleet tutuiksi myös kaikille HHJ-kurssin käyneille. Se on esimerkkiyrityksenä tässä Hallituspartnerit ry:n ja Tampereen kauppakamarin kehittämässä, valtakunnallisessa Hyväksytty hallituksen jäsen -koulutuksessa.
– HHJ on meidän firmalle hyvin tärkeä. Olemme ylpeitä, että olemme saaneet käydä kertomassa, miten hyvä hallitus toimii, miten strategia tehdään ja jalkautetaan.
Muutoksen veturi
Toimitusjohtajan tehtävä ainakin Image Wearin kokoisessa yrityksessä on Pekka Nikkasen mukaan muutoksen eteenpäin vieminen.
– Eihän johtajia tarvittaisi, jos ei olisi ongelmia, hän painottaa.
– En puhu ongelmista negatiivisessa mielessä, vaan vastausta vaativina kysymyksinä. On palkitsevaa, kun illalla voi todeta, että taas oli loistava päivä, yksi ongelma tuli ratkaistua. Ei tuomarina, vaan valmentajana on sanomassa, että "tehdääs tää homma näin".
Hänen mukaansa muutos ei voi lähteä muualta kuin johdosta. Organisaation alariviltä ei voi muuttaa, jos "johto jäpittää vastaan".
Asiakaskuntaan päin toimitusjohtajan työ on pitkälti suhteiden hoitoa ja kontaktien luomista.
– Minulla on myös myyntivastuuta. Olen luonteeltani myyjä. Hoidan tietyt asiakkaat, muuten en tiedä, missä mennään. Pitää muistaa, että asiakkaat sanovat lopulta sen, mikä on tärkeää. Jos asiakas sanoo, että hintasi on kova tai nyt toimitusvarmuutesi on huono, eivätköhän nämä asiat ole heille tärkeitä. Silloin vaaditaan nopeaa keskustelua asiakkaan kanssa ja nopeaa muutosta toimintaamme.
Työn alla
50 000 tuotetta
Vuonna 1959 Laitosto-nimellä perustettu Image Wear on Suomen suurin työvaatevalmistaja. Suomessa sillä on työntekijöitä noin 120 ja tytäryhtiössä Virossa noin 180. Yrityksessä on menossa sukupolvenvaihdos, omistajiksi nousevat yritystä 1980-luvulta johtaneen Pekka Vettenrannan lapset Janne Vettenranta ja Kati Tukiainen. Myös Pekka Nikkasella on pieni osuus osakkeista.
Hallinnon, myynnin ja tuotekehityksen lisäksi Tampereella toimii kankaiden leikkaus ja tuotevarasto. Näytevaatteita lukuun ottamatta ompelu siirrettiin Suomenlahden eteläpuolelle jo 90-luvulla. Ompelutyötä teetetään lisäksi alihankkijoilla entisissä itäblokin maissa.
– Ompelu on käsityötä, Suomen palkkatasolla sitä ei kilpailukykyisesti pysty tekemään, Pekka Nikkanen sanoo.
– Työvaatteiden valmistuksessa työmäärä on lisäksi moninkertainen muotivaatteisiin verrattuna. Niiden tekniset ominaisuudet, taskut, heijastinnauhat ja muut yksityiskohdat nostavat työn osuutta paljon.
Kankaat leikataan Suomessa ja osin Virossa, Narvan alueella olevassa tehtaassa. Työn keskittäminen on osa prosessinhallintaa. Image Wearillä on Pekka Nikkasen mukaan noin 5 000 aktiivista tuotetta. Jos jokaisesta tehdään 10 kokoa, on työn alla jollain tavoin 50 000 tuotetta. Tuotteiden erot tehdään kankailla ja tarvikkeilla, joten erilaisia kankaita ja tarvikkeita on tuhansia. Niitä ei kannata hajottaa eri paikkoihin, on kannattavampaa lähettää kangas leikattuna ompelimoihin ja palauttaa pakka kangasvarastoon odottamaan seuraavaa tarvetta.
Työvaate on investointi
Image Wearin valikoima kattaa työvaatteet laajasti rakentajien haalareista lentoemäntien pukuihin, kuumasuojavaatetuksesta hoitohenkilökunnan asuihin.
Malliston pitäminen ajan tasalla edellyttää jatkuvaa tuotekehitystä. Henkilökunnasta päätoimisesti tuotekehityksessä on noin 10 prosenttia, välillisesti kaikki.
– Olen sanonut, että meillä on täällä 120 myyjää ja 120 henkeä tuotannossa.
Ideointi on normaalia myyjän työtä. Heidän ammattitaitonsa ja kokemuksensa ovat parhaita ideoiden lähteitä, Pekka Nikkanen muistuttaa.
Työvaate on investointi, jonka pitää kestää esimerkiksi kymmeniä pesuja siinä missä muotivaate käy pesukoneessa ehkä kerran. Kestävyys tulee kankaasta ja huolellisesta valmistuksesta.
– Olemme tehneet työvaatteita 51 vuotta, oppi ja kokemus ovat syntyneet kantapään kautta. Silti tulee yllätyksiä. Vaatteessa on se hyvä puoli, että tuotteen voi päivässä muuttaa toiseksi, jos tarvitaan. Otetaan kaavat ja vaihdetaan kangasta, Pekka Nikkanen kuvaa.
Standardit määrittävät,
ja ne on tunnettava
Rakennuksilla ja tehtaissa on työturvallisuus ja näkyvyys nousseet merkittäviksi työvaatteiden ominaisuuksiksi. Jokainen myytävä vaate pitää hyväksyttää työterveyslaitoksella ja merkitä CE-merkillä. Säädökset tiukkenevat koko ajan, niiden seuraaminen on iso osa työstä.
Myös työehtosopimuksissa on paljon määräyksiä työvaatteista.
Pekka Nikkasen mukaan ostajat eivät aina tunne standardeja, niinpä joskus joudutaan sanomaan asiakkaalle, että tuollaista takkia me emme voi myydä. Markkinoilla on myös valmistajia, jotka eivät tunne määräyksiä ja noudattavat enemmän ostajan toiveita. Sen seurauksena työmailla kävelee ihmisiä vääränlaisissa vaatteissa.
Haalareissa työturvallisuus on tärkeä suunnitteluperuste, erilaisissa virkapuvuissa ratkaisevat mukavuus, yhtenäisyys ja henkilön tunnistettavuus. Virkapukuja uudistetaan usein, kun halutaan muuttaa brändiä ja kirkastaa yrityskuvaa.
Image Wear on muutaman vuoden vaatettanut Fínnairin lentäjät sekä matkustamo- ja maahenkilökunnan. Kokonaispalveluun kuuluu sähköinen tilausjärjestelmä, jolla seurataan yksilökohtaisesti virkapukukiintiöitä ja -rahan käyttöä.
Pukujen lisäksi Finnairin väelle toimitetaan muun muassa kravattineulat, sukkahousut, matkustajien laskemisessa käytettävät laskurit sekä silmä- ja aurinkolasit.
– Olemme tavallaan tukkukaupan roolissa, hoidamme byrokratian ja hallinnon niin, että asiakas saa laskun yhdestä paikasta.
Asiakkaan vaatevarasto
siirrettiin myymälään
Ainoana työvaatevalmistajana Image Wearillä on oma myymäläketju, 24 myymälää eri puolilla Suomea ja yksi Tallinnassa. Pietarissa Image Wear -tuotteita myy yhteistyökumppanin myymälä.
Ketjun kehittäminen alkoi 2000-luvun alussa. Tavoitteena oli päästä entistä lähemmäksi asiakasta. Idea on se, ettei yritysten tarvitse pitää omaa varastoa. Silloinkin, kun yritys tilaa isomman erän kerralla, tilausta täydennetään tarvittaessa myymälässä, jossa on tarjolla myös henkilökohtaisia turvavarusteita kengistä kuulosuojaimiin.
Myymälöiden asiakaskunnasta on merkittävä osa yrittäjiä, joilla ei ole aikaa touhuta vaatteiden kanssa. Myymälässä he valitsevat vaatteet myyjän opastuksella ja lähtevät uudet vaatteet päällään suoraan töihin. Aikaa menee parikymmentä minuuttia. Jos he tilaisivat vaatteet jostain, toimitusaika voi olla 6–7 viikkoa.

– Eihän töissä ole mukavaa, jos kaikki on helppoa. Ainakaan minun luonteelleni se ei sovi, haasteita pitää olla, Pekka Nikkanen määrittelee.

